जटिल प्रकारका अप्रेशन गर्दै बुद्ध ईन्टरनेशनल अस्पताल

दाङ । प्युठान घर भएपनि घोराही उपमहानगरपालिका १४ मा बस्दै आएकी बर्ष ५४ की सरीताको (नाम परिवर्तन) गएको तीन बर्ष देखी अस्वाभाविक रुपमा पेट बढेर आयो । उनले तीन महिना अगाडी देखी घोराहीका मेडिकल देखी राप्ति स्वास्थ्य बीज्ञान प्रतिष्ठानमा पनि जाँच गराईन् ।

कसैले ग्याष्टिक भने त कसैले पेटमा पानि जमेको भनेर औषधि दिए तर, उनको व्यथा २० को १९ भएन । दिनप्रतिदिन उनको पेट अस्वाभाविक रुपमा बृद्धिहुदै जाँदा उनलाई बस्न उठ्न समेत समस्या भयो ।

मजदुरी गरेर साँझ विहानको छाक टार्दै आएकी उनलाई कामगर्न जानपनि समस्या भएपछि घोराहीकै बुद्ध ईन्टरनेशनल अस्पतालमा स्वास्थ्य जाँचकालागी पुगिन् । बुद्ध ईन्टरनेशनल अस्पतालमा स्त्री तथा प्रशुति रोग विषेशज्ञ डाक्टर विमला तिवारीले भिडियो एक्सरे र सिटिस्क्यान गर्न लगाईन् । सरिताको रिपोर्ट आएपछि डाक्टर तिवारीले रोग पत्ता लगाईन् ।

रोग पत्ता लगाएपछि डाक्टर तिवारीको टिमले अप्रेसनगरी १५ केजीको ट्युमर निकालेपछि अहिले सरीतालाई आराम भएको छ । “अण्डाशयमा ट्युमर पलाएकोले अस्वाभाविक रुपमा पेट बढेको रहेछ अहिले अप्रेसन पछि आराम भएको छ” सरीताले भनिन् ।

उनले समाजका कारण आफ्नो नाम र फोटो नराख्दिन आग्रह समेत गरीन् । शल्यक्रिया गरेर ट्युमर फालेपछि सरीताले आराम भएको बताईन् । “अब त बाँचिन्छ की भन्ने लागेको छ” उनले भनिन् ।

त्यस्तै घोराही उपमहानगरपालिका १४ का असिम रावत (१४ बर्ष) लाई पेट दुख्ने समस्या आयो । असिमकी आमा सिता रावतले उनलाई धेरै ठाँउमा लगेर चेकअप गराईन् । कसैले ग्याष्ट्रिक भने त कसैले पाएल्स भनेर औषधि दिए । तर असिमलाई सञ्चो भएन । असिमलाई लिएर उनकी आमा घोराहीको बुद्ध हस्पिटलमा आईन् । अस्पतालका सर्जन डाक्टर रमेश बस्नेतले उनको सानो आन्द्रामा मासु पलाएको पत्ता लगाए ।

यसप्रकारको ट्युमरलाई स्नेयर पोलिप्यक्टोमी अप्रेसन गरेपछि उनको स्वास्थ्यमा सुधार आउदै गएको आमा सिताले जानकारी दिइन् । दाङको घोराहीमा रहेको बुद्ध ईन्टरनेशनल हस्पीटलमा सामान्य देखी जटिल प्रकारका शल्यक्रियाहरु भैरहेका छन् । जिल्ला तथा साविकको राप्ति अञ्चलका विरामीहरु गुणस्तरीय सेवाको अभावमा टाढा जानुपर्ने बाध्यता अहिले बुद्ध ईन्टरनेशनल अस्पतालले टारेको छ ।

राजधानीमा ४० हजारमा हुने अप्रेसन घोराहीमा २० हजार रुपैयामा गरेको अस्पतालका सर्जन डा रमेश बस्नेतले बताए । नयाँनयाँ प्रविधि भित्र्याएको अस्पतालले धेरै प्रकारका रोगकोलागी टाढा जानुनपर्ने जनाएको छ ।

निजी क्षेत्रबाट स्थापना भएको हस्पीटलले अहिले पश्चिम नेपालमै राम्रो सेवा दिदै आएको छ । हस्पीटलका कार्यकारी प्रमुख बालाराम शर्माका अनुसार अस्पतालमा एनआइसीयु सहितको बालरोग सेवा, सीटिजी मेसिन सहितको प्रसुति सेवा, सी आर्म सहितको हाडजोर्नी सेवा भेन्टीलेटर सहितको आइसीयु (सर्जरी) सेवा समेत सञ्चालनमा आएको छ ।

त्यस्तै हस्पिटलले मृगौला र पिसावनलीमा भएको पत्थरीको अप्रेशनगर्ने लेजर प्रविधि पनि भित्र्याएको छ । अस्पतालमा अहिले दैनिक १० देखि १५ वटासम्म अप्रेसन हुदै आएको अस्पतालका सिईओ शर्माले जानकारी दिए ।

अस्पतालमा ८ जना विशेषज्ञ र २ जना मेडिकल अफिसरले सेवा दिदै गदै आएका छन् । २०७४ साल पुष महिनावाट घोराहीमा अस्पतालले सेवा दिदै आईरहेको छ ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?